Diana Buzoianu: Barajul Leșu, o investiție esențială din PNRR, finalizată!
Ministra mediului, apelor și pădurilor, Diana Buzoianu, a efectuat astăzi o vizită de lucru în județul Bihor, la Barajul Leșu, unde au fost finalizate lucrările de reabilitare finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență.
Acumularea se află în proces de reumplere controlată, început în luna mai 2026. Revenirea treptată în exploatare are loc după aproape 12 ani în care acumularea nu a funcționat în regim normal.
„Reumplerea acumulării Leșu, după aproape 12 ani, reprezintă un moment important pentru siguranța hidrotehnică a întregii regiuni. Împreună cu polderul Sălard, Barajul Leșu este una dintre investițiile strategice realizate prin PNRR pentru reducerea riscului la inundații. Este o investiție de peste 113 milioane de lei care înseamnă mai multă siguranță în fața viiturilor, monitorizare modernă și o infrastructură adaptată provocărilor climatice. La fel de important este faptul că, pentru prima dată, într-un proiect de reabilitare a unui baraj din România, protecția mediului nu este tratată separat, ci este integrată în investiție, prin soluții pentru conectivitatea ecologică, biodiversitate și colectarea deșeurilor”, a declarat ministra mediului, apelor și pădurilor, Diana Buzoianu.
Barajul Leșu revine treptat în exploatare
Barajul Leșu, amplasat pe Valea Iadului, are un rol important în atenuarea viiturilor, regularizarea debitelor și gestionarea resurselor de apă. Acumularea are un volum brut de 28,3 milioane de metri cubi. Lucrările de reabilitare au urmărit creșterea siguranței în exploatare și au inclus intervenții asupra structurii barajului, lucrări de etanșare și drenaj, modernizarea echipamentelor hidromecanice și a infrastructurii de acces și intervenție. În același timp, sistemele de monitorizare și alarmare au fost modernizate și digitalizate. Parametrii privind comportarea construcției, nivelurile și debitele de apă pot fi urmăriți integrat, astfel încât eventualele modificări să poată fi identificate rapid, iar deciziile operative să fie luate pe baza datelor în timp real.
Proiectul include și o componentă importantă de protecție a mediului. A fost realizat un pasaj piscicol destinat menținerii conectivității ecologice a Văii Iadului, alături de trei insule plutitoare pentru biodiversitate și sisteme de interceptare a deșeurilor și materialului plutitor. Reumplerea acumulării se realizează etapizat și sub monitorizare permanentă. Această etapă permite verificarea comportării barajului și a sistemelor modernizate înainte de revenirea completă la regimul normal de exploatare.
Polderul Sălard, investiție strategică pentru bazinul Barcăului
Un al doilea obiectiv important finalizat prin PNRR în județul Bihor este polderul Sălard, realizat pentru reducerea riscului la inundații în bazinul râului Barcău. Investiția, în valoare de peste 22 de milioane de lei, a inclus punerea în siguranță și modernizarea infrastructurii hidrotehnice, intervenții asupra digurilor și echipamentelor de exploatare, refacerea golirii de fund și a turnului de manevră, precum și amenajarea infrastructurii necesare accesului și intervenției.
Proiectul integrează și o componentă de digitalizare, care permite monitorizarea nivelurilor de apă și sprijină gestionarea operativă a acumulării în perioadele cu debite ridicate. În același timp, a fost amenajată o zonă umedă de aproximativ 6 hectare, iar soluțiile de monitorizare includ instrumente GIS și imagini satelitare pentru urmărirea ecosistemelor acvatice.
Finalizarea acestor investiții contribuie la îndeplinirea angajamentelor asumate de România prin PNRR în domeniul managementului apei și al reducerii riscurilor asociate fenomenelor hidrologice extreme.
Prin proiectele realizate, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și Administrația Națională „Apele Române” urmăresc creșterea siguranței comunităților, modernizarea infrastructurii critice de apă și adaptarea acesteia la efectele schimbărilor climatice.
Atașamente